POLITECHNIKA WARSZAWSKA
Zarządzenie nr 7
Rektora Politechniki Warszawskiej
z dnia 29 stycznia 2002 r.
w sprawie szczegółowych obowiązków i odpowiedzialności kierowników, pracowników i studentów w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i nauki
Na podstawie § 52 lit. k, l Statutu PW, Art. 207 § l i 2 Kodeksu Pracy, § 2 Rozp. MEN z dn. 11.03.1998 r. w sprawie przepisów bhp w szkołach wyższych (Dz. U. Nr 37 poz. 209) zarządza się, co następuje:
§ 1
Zarządzenie stosuje się do wszystkich kierowników, pracowników i studentów:
- wydziałów i kolegiów,
- pozawydziałowych jednostek organizacyjnych,
- Biblioteki Głównej,
- administracji centralnej PW.
§ 2
- W imieniu pracodawcy, kierownicy jednostek organizacyjnych ponoszą odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w kierowanych przez siebie jednostkach.
- Kierownicy mają obowiązek organizowania stanowisk pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa pracy. Organizowanie pracy powinno uwzględniać:
- określenie czynności, obowiązków i odpowiedzialności na stanowiskach pracy,
- określenie wymagań zdrowotnych i zakresu szkolenia BHP,
- wyposażenie stanowisk we właściwe, bezpieczne narzędzia, maszyny i urządzenia, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach,
- określenie warunków wytwarzania i użytkowania aparatury prototypowej, dostarczenie pracownikom nieodpłatnie odzieży roboczej i ochronnej oraz środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy,
- opracowanie instrukcji stanowiskowych,
- szkolenie stanowiskowe pracowników,
- zapewnienie bieżącego nadzoru.
- Kierownicy obowiązani są do zapewnienia:
- terminowego przeprowadzenia badań lekarskich z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników w swoich jednostkach,
- obowiązkowego przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania, a uzyskane wyniki przekazywać do wiadomości zainteresowanym pracownikom,
- stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych oznakowanych w sposób widoczny w polskim języku i umożliwiający ich identyfikację oraz posiadających karty charakterystyk,
- wyposażenia pomieszczeń uczelni takich jak warsztaty, laboratoria, pracownie specjalistyczne, sekretariaty dziekanów, dyrektorów pozawydziałowych jednostek organizacyjnych, Biblioteki Głównej i dyrektora administracyjnego oraz portierni we wszystkich obiektach uczelni w apteczki wyposażone w niezbędne środki farmaceutyczne i materiały medyczne, których okres ważności nie upłynął, wraz z instrukcją, o zasadach udzielania pierwszej pomocy.
- Osoby będące użytkownikami obiektów Politechniki Warszawskiej w rozumieniu Zarządzenia nr 10 Rektora z dnia 19 kwietnia 2000 r., zobowiązane są do zapewnienia utrzymania budynków i pomieszczeń uczelni w stanie spełniającym wymagania przepisów techniczno - budowlanych oraz ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Kierownicy jednostek, w których wykonywane są badania pilotażowe, eksperymenty chemiczne, fizyczne lub inne mogące stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia osób uczestniczących w tych procesach zobowiązani są do:
- opracowania instrukcji prowadzenia tych badań, zawierających postanowienia dotyczące zapobiegania zagrożeniu dla zdrowia i życia ludzkiego oraz ustalenia osoby odpowiedzialnej za wykonywanie prac zgodnie z tymi postanowieniami,
- zgłoszenia właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu wprowadzenia do stosowania nowych czynników w środowisku pracy i nauczania oraz określenia rodzaju badań, pomiarów środowiskowych i częstotliwości ich wykonywania.
- Kierownicy jednostek, w których prowadzone są zajęcia dydaktyczne w laboratoriach, warsztatach oraz pracowniach specjalistycznych zobowiązani są do zapewnienia:
- studentom i doktorantom niezbędnych środków ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju zajęć i specyfiki poszczególnych wydziałów,
- organizowania szkolenia z zakresu bhp dla wszystkich studentów rozpoczynających naukę w uczelni oraz uczestników studiów doktoranckich,
- umieszczania w widocznym i łatwo dostępnym miejscu w laboratoriach i pracowniach specjalistycznych regulaminów porządkowych określających szczegółowe przepisy i zasady odbywania zajęć oraz zasady bhp,
- wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo studentów w trakcie prowadzenia zajęć, którego odpowiednie przygotowanie gwarantuje przeprowadzenie zajęć zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przeprowadzania badań lekarskich studentów i doktorantów narażonych na działanie czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach.
- Kierownicy jednostek zobowiązani są do odpowiedniego oznakowania i zabezpieczenia przed swobodnym dostępem osób nieuprawnionych, miejsc i pomieszczeń, do których wzbroniony jest dostęp osobom nie zatrudnionym lub studentom.
- W przypadku zaistnienia w jednostce zdarzenia wypadkowego, kierownik ma obowiązek podjęcia działań określonych odrębnym Zarządzeniem Rektora.
- Kierownicy odpowiedziami są za przeprowadzenie szkoleń podstawowych i okresowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla wszystkich pracowników jednostki na zasadach określonych odrębnym zarządzeniem Rektora oraz zapoznawania ich na bieżąco z nowymi przepisami, instrukcjami, wytycznymi i wskazówkami w tym zakresie.
- Za niedopełnienie obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osoba, na której spoczywa odpowiedzialność w tym zakresie może być ukarana w sposób określony w art. 283 Kodeksu Pracy.
§ 3
- Podstawowe obowiązki pracowników w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp, wynikają z art. 211 Kodeksu Pracy i zostały określone w Regulaminie Pracy Politechniki Warszawskiej - § 13 ust. 9.
- Za nieprzestrzeganie ww. obowiązków pracownik może zostać ukarany w sposób określony w § 20 Regulaminu Pracy Politechniki Warszawskiej.
§ 4
- Podstawowe obowiązki w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp osób kierujących pracownikami wynikają z art. 212 Kodeksu Pracy i zostały określone w Regulaminie Pracy Politechniki Warszawskiej - § 13 ust. 10.
- Osoby kierujące pracownikami obowiązane są znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nich obowiązków, przepisy o ochronie pracy, w tym także przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 5
- Osoby prowadzące zajęcia ze studentami w laboratoriach, warsztatach i pracowniach specjalistycznych obowiązane są znać przepisy i zasady bhp w zakresie niezbędnym do przeprowadzania zajęć zgodnie z tymi przepisami.
- Prowadzący zajęcia jest obowiązany do sprawdzenia przed rozpoczęciem zajęć i
dopuszczeniem do nich studentów, czy stan techniczny maszyn i urządzeń oraz instalacji elektrycznej, ogólny stan laboratorium lub pracowni specjalistycznej nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia studentów.
- Prowadzący zajęcia obowiązany jest do zaznajomienia studentów z przepisami i zasadami bhp oraz obowiązującym regulaminem porządkowym przed dopuszczeniem ich do wykonywania zajęć, zgodnie z odrębnym Zarządzeniem Rektora PW.
- Prowadzący zajęcia jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo studentów w trakcie prowadzonych zajęć.
- Prowadzący zajęcia obowiązany jest zgłosić każdy wypadek zaistniały w czasie zajęć kierownikowi jednostki.
§ 6
- Studenci rozpoczynający naukę w PW oraz studenci, którzy przenieśli się z innej uczelni obowiązani są uczestniczyć w szkoleniu podstawowym z zakresu bhp zgodnie z odrębnym Zarządzeniem Rektora PW.
- Studenci odbywający zajęcia w laboratoriach, warsztatach i pracowniach specjalistycznych zobowiązani są zapoznać się z przepisami i zasadami bhp oraz regulaminem porządkowym danej pracowni.
- Studenci zobowiązani są do przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i nauki oraz regulaminów porządkowych obowiązujących w Politechnice Warszawskiej.
- Studenci zobowiązani są niezwłocznie zgłaszać prowadzącemu zajęcia każde zdarzenie wypadkowe zaistniałe podczas zajęć.
- Za niedopełnienie obowiązków określonych w § 6 ust. 1 - 4 student może być ukarany w sposób określony Regulaminem Studiów.
§ 7
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą od dnia 1 stycznia 2002 r.
REKTOR
|
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki |
PWR-15/02