POLITECHNIKA WARSZAWSKA
Zarządzenie nr 17
Rektora Politechniki Warszawskiej
z dnia 9 września 1999 r.
w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla Politechniki Warszawskiej
Na podstawie § 52 pkt l i q Statutu PW, ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. nr 38, poz. 173), Rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 25 lipca 1984 r w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz.U nr 41 poz. 216), Rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 25 lipca 1984 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych (Dz.U. nr 41 poz. 218) oraz ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121 poz. 591) zarządza się, co następuje.
§1
Wprowadza się instrukcję kancelaryjną dla Politechniki Warszawskiej stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia
§2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
REKTOR
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki
INSTRUKCJA KANCELARYJNA DLA POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
CEL I ZAKRES OBOWIĄZYWANIA INSTRUKCJI
- Celem instrukcji jest ustalenie zasad techniki biurowo-kancelaryjnej i sposobu postępowania z aktami jawnymi w PW oraz ujednolicenie i usprawnienie czynności kancelaryjnej w uczelni.
- Przedmiotem instrukcji są czynności kancelaryjne oraz tryb postępowania z aktami w toku pracy bieżącej. Instrukcja normuje cykl obiegu akt od momentu ich wpływu lub powstania wewnątrz jednostki organizacyjnej PW do momentu przekazania do archiwum.
- Postanowienia instrukcji mają zastosowanie dla wszystkich jednostek organizacyjnych Uczelni
- Politechnika Warszawska prowadzi system kancelaryjny rzeczowo-rejestrowy w oparciu o jednolity rzeczowy wykaz akt, gdzie dziennik podawczy jest dokumentem pomocniczym
OGÓLNE ZASADY OBIEGU DOKUMENTÓW:
Korespondencję przychodzącą i wychodzącą obsługuje POCZTA WEWNĘTRZNA DZIAŁU ADMINISTRACYJNO - GOSPODARCZEGO
Zadania Poczty wewnętrznej obejmują:
I.
- Przyjmowanie i rozdział korespondencji zewnętrznej i wewnętrznej oraz ekspedycja przesyłek wychodzących z Uczelni.
- Obsługa prenumeraty czasopism dla administracji PW.
- Obsługa centrali teleksowej i faksu.
- Zamawianie ogłoszeń w prasie.
- Prowadzenie spraw związanych z zamawianiem, kasacją pieczęci i stempli urzędowych, w, tym sporządzanie rejestrów pieczęci urzędowych PW.
- Prowadzenie rejestru ksiąg inwentarzowych jednostek organizacyjnych Uczelni.
- Udzielanie informacji o jednostkach organizacyjnych Uczelni w zakresie objętym informatorami wydanymi w PW, w tym o adresach i telefonach tych jednostek, także osobom i instytucjom spoza Uczelni.
- Wykonywanie klepsydr na wniosek macierzystej jednostki zmarłego.
- Przygotowanie danych do kwartalnego obciążania jednostek PW za wysyłkę korespondencji do systemu FK.
- Wykonanie innych zadań, zgodnie z obowiązującymi w PW zasadami obsługi Uczelni przez Pocztę Wewnętrzną.
II.
- Poczta wewnętrzna przy frankowaniu i wysyłaniu korespondencji na zewnątrz stosuje się do powszechnie obowiązujących przepisów prawa pocztowego.
- Przyjmowanie korespondencji do wysyłania odbywa się codziennie z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w pokoju nr 11 przy ul. Noakowskiego 18/20, klatka A, tel. 6265 lub 6365 w godz. 8-13 do wysyłania w dniu przyjęcia, 13-16 do wysyłania w dniu następnym. Teren Narbutta (południowy) obsługiwany jest przez filię Poczty Wewnętrznej znajdującej się w Gm. Mechaniki Precyzyjnej przy ul. Chodkiewicza 8 (parter), tel. 8222.
- Za pośrednictwem Poczty jednostki i komórki organizacyjne P.W. mogą wysyłać wyłącznie korespondencję służbową odpowiednio opakowaną (koperty) i opatrzoną dokładnym adresem zwrotnym. W tym celu należy w lewym górnym rogu koperty przystawić pieczęć jednostki lub komórki organizacyjnej.
- Osoby zlecające wysłanie korespondencji zobowiązane są do wyboru najtańszego sposobu wysyłki, zgodnie z informacjami udzielonymi przez Pocztę.
- Wszystkie zlecenia dotyczące świadczeń dodatkowych, takich jak "polecony", "lotniczy", "ZPO"/ zwrotne potwierdzenie odbioru/ powinny być uwidocznione na opakowaniu. Świadczenia dodatkowe stosuje się w razie konieczności wynikającej z charakteru korespondencji / "polecony", "ZPO" - oryginały dokumentów, terminowe zamówienia, faktury itp./.
- Informacja, że przesyłka zawiera książki lub druki (odbitki kserograficzne, afisze) powinna być umieszczona na opakowaniu. Zaleca się używanie sznurka.
- Poczta Wewnętrzna nie wysyła paczek ani pieniędzy.
- Jednostki i komórki organizacyjne P.W. mogą korzystać z teleksu: nr 813307 pw pl oraz telefaksu nr 629 29 62 ul. Noakowskiego 18/20 kl. A pok. nr 11, tel. 6411.
- Koszty zleconych usług ponosi jednostka organizacyjna z nich korzystająca.
III.
- Korespondencję wpływającą do P.W. poczta przyjmuje i segreguje oraz doręcza przez zespół gońców.
- W przypadku doręczenia przesyłki zaadresowanej niewłaściwie lub innych powodów nastręczającej wątpliwości jednostka lub komórka organizacyjna, która otrzymała taką przesyłkę zobowiązana jest niezwłocznie zwrócić przesyłkę w oryginalnym opakowaniu z adnotacją: "Nie dotyczy" - ew. uzupełnioną innymi uwagami, lub wskazówkami/, potwierdzoną pieczęcią służbową z podaniem daty zwrotu przesyłki.
- Poczta wewnętrzna doręcza adresatom w P.W. paczki o wadze do 5 kg. O nadejściu paczek cięższych adresat jest zawiadamiany. Odbiór takich paczek adresat organizuje we własnym zakresie w terminie uzgodnionym z Pocztą.
- Nie należy się posługiwać adresem P.W. dla prowadzenia korespondencji prywatnej. W przypadku ujawnienia takich praktyk wszelkie koszty ponosi osoba będąca adresatem.
- Do przyjmowania i otwierania przesyłek poufnych uprawnieni są wyłącznie adresaci/ osoby fizyczne, upoważnieni pracownicy jednostki lub komórki będącej adresatem.
- Poczta wewnętrzna odpowiada za naruszenie tajemnicy korespondencji na ogólnych zasadach. Poczta nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie tajemnicy imiennie adresowanej korespondencji przez osoby pośredniczące w doręczaniu, nie będące pracownikami Poczty (sekretarki itp.).
- Wewnętrzny obieg korespondencji (przesyłek) Poczta realizuje przez zespół gońców według poniższych zasad:
- wyznaczony goniec odbiera korespondencję z danej jednostki lub komórki organizacyjnej codziennie w godzinach rannych, a doręcza w godzinach popołudniowych. W razie potrzeby czas i częstotliwość odbioru i doręczania korespondencji może być ustalony indywidualnie dla danej jednostki lub komórki przez kierownika Poczty na wniosek kierownika jednostki lub komórki.
- jeżeli wymagane jest pokwitowanie odbioru przesyłki przez adresata, goniec wraz z przesyłką powinien otrzymać książkę doręczeń lub rozdzielnik danej jednostki lub komórki, pokwitowanie przesyłek powinno być czytelne. Listy zwykłe nie są przez Pocztę kwitowane.
- Poczta wewnętrzna przyjmuje do rozprowadzenia pisma otwarte o charakterze zarządzeń, poleceń służbowych, komunikatów, informacji lub instrukcji wyłącznie od Kierownictwa Uczelni - ALMA-LEX lub w przypadku pism Senatu lub członków Senatu z Biura Rektora
POSTĘPOWANIE Z DOKUMENTACJĄ W PRZYPADKU REORGANIZACJI LUB LIKWIDACJI KOMÓRKI ORGANIZACYJNEJ, BĄDŹ REORGANIZACJI LUB USTAN1A DZIAŁALNOŚCI POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
- W przypadku przejęcia części lub całości funkcji zorganizowanej komórki organizacyjnej przez prawnego następcę, należy jemu przekazać /na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego/ akta spraw zakończonych. Kopie tego spisu należy przekazać do archiwum zakładowego.
- W przypadku likwidacji jednostki organizacyjnej PW postępowanie z dokumentacją określa paragraf 4 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 25 lipca 1984 roku w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwum państwowego. /Dz.U. nr 41. poz. 216/.