POLITECHNIKA WARSZAWSKA
Zarządzenie nr 6
Rektora Politechniki Warszawskiej
z dnia 31 maja 1999 r.
w sprawie Regulaminu Wykorzystania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Politechnice Warszawskiej
Na podstawie § 52 lit q Statutu PW, w związku z art. 49 ust. l i art. 122 ustawy z dnia 12 września 1990 r, o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385 z późn. zm.) oraz z art 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§1
Wprowadza się Regulamin Wykorzystania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Politechnice Warszawskiej stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia
§2
Traci moc zarządzenie nr 10 Rektora PW z dnia 3 kwietnia 1998 r., w sprawie Regulaminu Wykorzystania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Politechnice Warszawskiej.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
REKTOR
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki
Załącznik do zarządzenia nr 6
Rektora PW z dnia 31 maja 1999 r.
REGULAMIN
WYKORZYSTANIA ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH W POLITECHNICE WARSZAWSKIEJ
Niniejszy Regulamin opracowany jest na podstawie:
- Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994 r (Dz.U. z 1996 r Nr 70, poz, 335 z późn. zm.).
- Ustawy o szkolnictwie wyższym z dnia 12 września 1990 r, (Dz.U. nr 65, poz 385 z późn.zm.).
- Ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. (Dz.U. nr 55, poz. 294 z późn. zm.)
l. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Tworzenie funduszu
- Dla osób zatrudnionych w Politechnice Warszawskiej, byłych pracowników Uczelni będących emerytami lub rencistami oraz innych uprawnionych, tworzy się Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dzieli się na część socjalną, zwaną dalej Zakładowym Funduszem Socjalnym, i część mieszkaniowa, zwaną dalej Zakładowym Funduszem Mieszkaniowym.
- Środki ZFŚS przechowywane są na odrębnym rachunku bankowym.
- Kwoty uzyskiwane z tytułu spłaty pożyczek z ZFM wraz z odsetkami zasilają konto Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
- W zależności od planowanej na dany rok wysokości ZFŚS oraz bieżących potrzeb funduszu Rektor w uzgodnieniu z działającymi w Uczelni Związkami Zawodowymi ustala roczną kwotę bazową służącą do wyliczeń wszystkich rodzajów świadczeń.
- Rektor powołuje Rektorską Komisję ds. ZFŚS, której nadaje regulamin działania w porozumieniu z organizacjami Związków Zawodowych działających w Uczelni. W składzie Komisji znajdują się delegowani przedstawiciele działających w Uczelni Związków Zawodowych. Zadaniem Komisji jest wydawanie opinii i sprawowanie funkcji doradczych dla Rektora w sprawach socjalnych i mieszkaniowych oraz opiniowanie składanych wniosków.
- Przyznanie i wysokość świadczeń socjalnych uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej, materialnej i mieszkaniowej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu
- Decyzję w sprawie przyznania indywidualnych świadczeń określonych w niniejszym Regulaminie podejmuje Dyrektor Administracyjny PW w trybie ustalonym dla poszczególnych świadczeń. Decyzja ta jest ostateczna i nie wymaga uzasadnienia.
- W uzasadnionych przypadkach Rektor, w uzgodnieniu z działającymi w Uczelni Związkami Zawodowymi, może odstąpić od ustalonego trybu przyznawania świadczeń.
- Realizacja świadczeń następuje na podstawie opracowanych przez Dział Socjalny PW preliminarzy zatwierdzonych przez Rektora w uzgodnieniu z działającymi w Uczelni Związkami Zawodowymi.
§ 2
Osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS
- Osobami uprawnionymi do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są:
- pracownicy Politechniki Warszawskiej, zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę lub mianowania,
- pracownicy Politechniki Warszawskiej przebywający na urlopach wychowawczych,
- pracownicy Politechniki Warszawskiej urlopowani w celu odbycia studiów doktoranckich,
- emeryci i renciści Politechniki Warszawskiej,
- doktoranci Politechniki Warszawskiej (z wyłączeniem doktorantów obcokrajowców), wyłącznie w części socjalnej określonej w § l ust. 2 Regulaminu,
- członkowie rodzin pracowników, emerytów, rencistów i doktorantów Politechniki Warszawskiej,
- członkowie rodzin po zmarłych pracownikach Politechniki Warszawskiej - jeżeli byli na ich utrzymaniu,
- sieroty objęte opieką przez Politechnikę Warszawską w części socjalnej i mieszkaniowej
- określonej w § l ust. 2 Regulaminu,
- osoby, także będące obywatelami państw obcych, poszkodowane w wyniku klęsk
- żywiołowych, działań wojennych i innych zdarzeń nadzwyczajnych - na podstawie decyzji
- Rektora uzgodnionej ze Związkami Zawodowymi działającymi w Politechnice
- Warszawskiej.
- Członkami rodzin, o których mowa w § 2 ust. l pkt f, są:
- współmałżonkowie, pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków, a także pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej tj. wnuki i rodzeństwo do lat 18, a jeżeli kształcą się w szkole, do ukończenia 25 lat,
- osoby wymienione w § 2 ust. l pkt f i g. osoby będące inwalidami I i II grupy, ciężko chorzy - bez względu na wiek.
§ 3
Zasady i warunki przyznawania świadczeń socjalnych
- Występujący o przyznanie świadczenia ma obowiązek przedstawienia pełnej informacji o wysokości przychodów uzyskanych przez osoby wspólnie prowadzące gospodarstwo domowe za okres roku kalendarzowego poprzedzającego przyznanie świadczenia zgodnie z obowiązującym drukiem.
- Obowiązujące druki wniosków i oświadczenia o przychodach rodziny są ustalane przez Dział Socjalny w uzgodnieniu ze Związkami Zawodowymi działającymi w Uczelni.
- Podstawę do przyznania świadczenia stanowi przychód przypadający na osobę w rodzinie.
- Do przychodu zalicza się kwoty osiągane z tytułu:
- pracy, działalności gospodarczej, umów zleceń lub o dzieło, patentów, itp.,
- prowadzenia gospodarstwa rolnego, ustalane z zastosowaniem hektarów przeliczeniowych według zasad określonych w przepisach o podatku rolnym,
- alimentów, stypendiów, rent i emerytur, w tym świadczeń zagranicznych,
- dywidend i innych okresowo uzyskiwanych przychodów, zwłaszcza z najmu lub dzierżawy, praw autorskich lub wykonywania wolnych zawodów,
- ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej.
- Do przychodów nie zalicza się kwot świadczeń otrzymywanych z Funduszu Świadczeń Socjalnych.
- Świadczenia finansowane z ZFŚS nie mają charakteru roszczeniowego, co oznacza, że osoby uprawnione nie mogą domagać się jakichkolwiek ekwiwalentów z tego tytułu.
- Postanowień ust. l - 5 nie stosuje się w odniesieniu do przyznawania świadczeń dla osób określonych w § 2 ust. l pkt i, w przypadku przyznawania pomocy finansowej zgodnie z §5 ust. 11-14.
II. ZAKŁADOWY FUNDUSZ SOCJALNY
§ 4
Środki ZFS przeznaczone są na:
- pomoc finansową przyznawaną osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej,
- pomoc finansową związaną z koniecznymi wydatkami poniesionymi na płatne usługi medyczne w części nie opłacanej przez Kasę Chorych
- pomoc finansową dla osób dotkniętych zdarzeniami losowymi,
- dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży,
- dofinansowanie wypoczynku uprawnionych (w tym pełnopłatne skierowania do sanatorium oraz dofinansowanie działalności sportowo-rekreacyjnej i rehabilitacyjnej),
- dofinansowanie działalności kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej w formie dotacji szczegółowej dla jednostek PW lub zakup imprez organizowanych przez jednostki współpracujące z PW,
- dofinansowanie działalności Klubu Seniora i Związku Kombatantów RP przy PW w formie dotacji szczegółowej,
- dofinansowanie imprez okolicznościowych organizowanych przez PW w formie dotacji
- szczegółowej,
- dofinansowanie uczelnianych obiektów socjalnych w formie dotacji ogólnej lub
- szczegółowej,
- dofinansowanie wykupionych przez Politechnikę Warszawską imprez kulturalnych oraz
- zajęć sportowo-rekreacyjnych,
- dofinansowanie wycieczek rekreacyjno-turystycznych organizowanych w PW.
§ 5
Zasady przyznawania pomocy finansowej
- Pomoc finansową może otrzymać uprawniony:
- znajdujący się w trudnych warunkach materialnych i zdrowotnych,
- który poniósł znaczne koszty związane z wydatkami poniesionymi na konieczne płatne usługi medyczne nie opłacane przez Kasę Chorych;
- dotknięty indywidualnymi zdarzeniami losowymi
- O pomoc finansową, zgodnie z § 5 ust. l pkt a uprawniony może występować gdy przychód miesięczny przypadający na osobę w rodzinie nie przekracza 35% średniego przychodu pracownika w PW za okres roku kalendarzowego poprzedzającego przyznanie świadczenia, a w przypadku osób samotnych nie wyższy niż 55% Przychód osób samotnie wychowujących dzieci (konieczność udokumentowania) nie może przekraczać 60%.
- O pomoc finansową, zgodnie z § 5 ust l pkt. b uprawniony może występować gdy przychód miesięczny przypadający na osobę w rodzinie nie przekracza 50% średniego przychodu pracownika w PW za okres roku kalendarzowego poprzedzającego przyznanie świadczenia, a w przypadku osób samotnych nie wyższy niż 65% . Przychód osób samotnie wychowujących dzieci (konieczność udokumentowania) nie może przekraczać 70%.
- Konieczne jest udokumentowanie wydatków imiennymi rachunkami oraz odpowiednimi zaświadczeniami lekarskimi o konieczności skorzystania z płatnych usług medycznych.
- O pomoc finansową, zgodnie z § 5 ust. l pkt c uprawniony może występować w przypadku:
- zgonu pracownika, współmałżonka lub dzieci,
- ciężkiej i przewlekłej choroby,
- klęski żywiołowej
- Maksymalna kwota pomocy finansowej wynosi 45% średniego miesięcznego przychodu pracownika w PW W przypadku pomocy udzielonej zgodnie z § 5 ust. l pkt. b pomoc nie może przekroczyć 30% poniesionych wydatków.
- Pomoc finansowa (zg. z § 5 ust l pkt. a i b) lub losowa (zg. z § S ust, l pkt c) może być przyznana tylko jeden raz w roku. Warunek ten nie dotyczy przypadków określonych w § 5 ust 4, pkt. a, b i c.
- Osoba uprawniona, występująca o pomoc finansową składa wniosek na obowiązującym druku w Dziale Socjalnym Politechniki Warszawskiej.
- W szczególnych przypadkach Związki Zawodowe działające w PW mogą z własnej inicjatywy wystąpić o przyznanie pomocy finansowej
- Wnioski o pomoc finansową określoną w § 5 ust. 1 po opracowaniu pod względem formalnym przez Dział Socjalny, po zaopiniowaniu przez Rektorską Komisję ds. ZFŚS, która w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przekroczyć limity określone w § 5 ust.. 2 i 3 przedkładane są do decyzji Dyrektora Administracyjnego PW.
- Wnioski o udzielenie pomocy rozpatrywane są sukcesywnie, co najmniej jeden raz w miesiącu.
- Osobom określonym w § 2 ust. l pkt i pomoc finansowa może być przyznawana ze środków Zakładowego Funduszu Socjalnego za pośrednictwem wyspecjalizowanych instytucji lub organizacji charytatywnych, wybranych przez Rektora w uzgodnieniu ze Związkami Zawodowymi działającymi w Politechnice Warszawskiej. Warunkiem skorzystania z pośrednictwa tych instytucji lub organizacji jest ich zgoda na stosowanie zasad określonych w ust. 13.
- Środki na pomoc udzielaną w trybie określonym w ust. 11 przekazywane są na podstawie umowy zawartej przez Rektora z wybraną instytucją lub organizacją, po porozumieniu ze Związkami Zawodowymi działającymi w Politechnice Warszawskiej.
- Umowa, o której mowa w ust. ]2, powinna zawierać w szczególności zobowiązanie instytucji lub organizacji charytatywnej, że:
- przyznając pomoc osobom określonym w § 2 ust l pkt i będzie uwzględniać sytuację życiową, rodzinną i materialną tych osób,
- przyznanie pomocy będzie odpowiednio udokumentowane, z uwzględnieniem danych o liczbie osób objętych pomocą, rodzaju pomocy i jej wartości, a dokumentacja będzie przekazana Politechnice Warszawskiej,
- niewykorzystane środki zostaną zwrócone Politechnice Warszawskiej.
W zakresie określonym w ust. 11 - 13 nie stosuje się postanowień ust. l - 10.
§ 6
Zasady dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży
- Prawo występowania o dofinansowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży przysługuje uprawnionym na dzieci do ukończenia 18 lat, a jeżeli kształcą się w szkole do czasu ukończenia nauki, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat.
- Każde dziecko może otrzymać 2 razy w roku dofinansowanie zorganizowanej formy wypoczynku lub l raz w roku dofinansowanie wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie. Wyjazd na wypoczynek nie może być krótszy niż 12 dni, z wyłączeniem wyjazdów na obozy i "zielone szkoły", gdzie dopuszcza się pobyt co najmniej 7 - dniowy.
- Wysokość dofinansowania jest określana procentowo od ustalonej kwoty bazowej. W przypadku zorganizowanych form wypoczynku dofinansowanie II -go wypoczynku wynosi 50% kwoty wynikającej z wysokości dofinansowania pierwszego wypoczynku.
- Po zakwalifikowaniu dziecka na wypoczynek organizowany przez PW zmniejsza się odpłatność o kwotę wynikającą z zasad dofinansowania wypoczynku.
- W celu uzyskania dofinansowania wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży, należy złożyć w Dziale Socjalnym wniosek na obowiązującym druku oraz oświadczenie o uzyskanych przychodach rodziny i imienny dowód wpłaty za wypoczynek, zawierający imię dziecka, okres pobytu na kolonii, obozie, zimowisku lub wczasach.
- Uprawnieni, których dzieci nie korzystają z dofinansowania wypoczynku zorganizowanego, mogą występować o dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży organizowanego we własnym zakresie. Odpowiedni wniosek należy złożyć w Dziale Socjalnym na obowiązującym druku.
- W przypadku, gdy oboje rodzice są pracownikami PW dofinansowanie wypoczynku dzieci przysługuje obojgu rodzicom.
- Tabela dofinansowania do wypoczynku dzieci i młodzieży stanowi załącznik nr l do niniejszego Regulaminu
§ 7
Zasady dofinansowania wypoczynku, zajęć sportowo-rekreacyjnych i rehabilitacyjnych oraz imprez kulturalnych dla pracowników, emerytów, rencistów oraz doktorantów
- O dofinansowanie wypoczynku może występować pracownik, emeryt, rencista oraz doktorant PW.
- Wysokość dofinansowania jest określana procentowo od ustalonej kwoty bazowej. Tabela dofinansowania wypoczynku stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu
- W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć w Dziale Socjalnym wniosek na obowiązującym druku.
- Uprawniony, który nie skorzysta ze zorganizowanych form wypoczynku, może występować o dofinansowanie wypoczynku organizowanego we własnym zakresie.
- Uprawnieni, którzy wykupili zajęcia sportowo-rekreacyjne i rehabilitacyjne w innych niż Ognisko TKKF "Politechnika" organizacjach zajmujących się w/w działalnością mogą występować o dofinansowanie związanych z tym wydatków składając wniosek na obowiązującym druku. Tabela dofinansowania stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
- Pracownicy mogą uzyskać świadczenia wymienione w § 7 po przepracowaniu w PW co najmniej 12 miesięcy. Doktoranci mogą ubiegać się o świadczenie po 12 m-cach od przyjęcia na studia doktoranckie w PW z zaliczeniem okresu pracy w PW. Wymóg 12 miesięcznego stażu pracowniczego nie dotyczy pracowników, którzy podjęli pracę w PW bezpośrednio po studiach doktoranckich.
- Rektor może w szczególnie uzasadnionych, indywidualnych przypadkach skrócić okres o którym mowa w § 7 ust. 6.
- Wykupione imprezy kulturalne mogą być dofinansowane do wysokości 70 % kosztu. Decyzje o dofinansowaniu podejmuje Dyrektor Administracyjny PW po opracowaniu wniosku pod względem formalnym przez Dział Socjalny i zaopiniowaniu zgodnie z ustalonym trybem przez Rektorską Komisję ds. ZFŚS.
- Wykupione imprezy sportowo rekreacyjne są dofinansowywane do wysokości 70%, a zajęcia rehabilitacyjne do wysokości 80% ceny. Decyzje o dofinansowaniu podejmuje Dyrektor Administracyjny PW po opracowaniu wniosku pod względem formalnym przez Dział Socjalny i zaopiniowaniu zgodnie z ustalonym trybem przez Rektorską Komisję ds. ZFŚS.
- O dofinansowanie wycieczek rekreacyjno-turystycznych, (minimum 5 dni oraz co najmniej opłacone zakwaterowanie lub wyżywienie) organizowanych w PW uprawnieni mogą ubiegać się dla siebie i członków najbliższej rodziny składając wniosek na obowiązującym druku. Tabela dofinansowania stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.
- Kwotę wynikającą z tabeli uprawniony może wykorzystać w roku jednorazowo lub w ratach, przy czym każde z dofinansowań nie może przekraczać:
- 50% odpłatności za wycieczkę o pełnym zakresie usług,
- 25 % w przypadku opłacenia tylko jednej z w/w usług turystycznych.
III. ZAKŁADOWY FUNDUSZ MIESZKANIOWY
§ 8
Środki ZFM przeznaczone są na finansowanie:
- Pożyczek na:
- uzupełnienie wkładu własnego na mieszkanie spółdzielcze w budynku wielorodzinnym lub jednorodzinnym,
- uzupełnienie wkładu własnego na budowę domu jednorodzinnego,
- zakup mieszkania,
- przystosowanie mieszkania do potrzeb osób o ograniczonej sprawności fizycznej oraz adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne,
- wykupienie na własność mieszkania kwaterunkowego lub spółdzielczego,
- kaucje i opłaty wymagane przy uzyskiwaniu i zamianie mieszkania pozostających w dyspozycji terenowych organów administracji, zakładów pracy,
- remonty kapitalne mieszkania lub domu jednorodzinnego,
- drobne remonty i modernizację mieszkania lub domu jednorodzinnego.
- Pomocy bezzwrotnej w postaci wkładów mieszkaniowych dla sierot po pracownikach PW oraz sierot objętych opieką przez PW.
§ 9
- Osoby uprawnione, ubiegające się o pomoc na cele mieszkaniowe powinny złożyć w Dziale Socjalnym umotywowany wniosek na obowiązujących drukach uzupełniony o oświadczenie o przychodach rodziny pożyczkobiorcy za okres roku kalendarzowego poprzedzającego przyznanie świadczenia
- Pracownik może uzyskać pożyczkę z ZFM po okresie 3 letniego zatrudnienia w PW. Rektor może w indywidualnych, szczególnie uzasadnionych przypadkach skrócić w/w okres.
- Pożyczka na uzupełnienie wkładu własnego na mieszkanie lub na zakup mieszkania może być przyznana pod warunkiem zgromadzenia przez pożyczkobiorcę co najmniej 50% wymaganego wkładu.
- Pożyczka na budowę domu jednorodzinnego może być przyznana pod warunkiem udokumentowania zaawansowania budowy co najmniej w 30%.
- Maksymalną wysokość pożyczek określonych w § 8 ust. l ustala Rektor w uzgodnieniu z działającymi w Uczelni Związkami Zawodowymi w zależności od wysokości ZFŚS, cen mieszkań i średniego przychodu pracownika w PW za ubiegły rok kalendarzowy.
- Rektor w przypadkach szczególnie uzasadnionych, w uzgodnieniu z działającymi w Uczelni Związkami Zawodowymi, może przyznać wyższą pożyczkę od ustalonej w § 9 ust. 5.
- Pożyczki na cele określone w § 8 ust. l, z wyłączeniem określonej w pkt h może być przyznana raz na 7 (siedem) lat, po uprzednim spłaceniu wcześniej zaciągniętej pożyczki, przy czym uprawnieni mogą ją otrzymać maksimum 2 (dwa) razy w trakcie całego okresu uprawnienia do jej uzyskania tj. pozostawania w stosunku pracy w PW oraz pobierania emerytury uzyskanej po rozwiązaniu stosunku pracy w PW.
- Pożyczki na drobne remonty i modernizację mieszkań i domów jednorodzinnych mogą być udzielane nie częściej niż raz na 3 (trzy) lata. Wysokość pożyczki na drobne remonty i modernizację mieszkań i domów jednorodzinnych nie może przekraczać 4- krotnego średniego przychodu miesięcznego w PW w ubiegłym roku kalendarzowym
- Pożyczki mogą być przyznawane w kilku ratach, jednak maksymalnie do wysokości obowiązującej w dniu przyznania pierwszej raty.
- Pożyczka na zakup mieszkania na wolnym rynku może być przyznana przed podpisaniem notarialnego aktu kupna. Wypłata pożyczki następuje wyłącznie po przedstawieniu w/w aktu.
- Pożyczki określone w § 8 ust. l w przypadku współmałżonków lub członków najbliższej rodziny wspólnie zamieszkujących, zatrudnionych w PW, mogą być przyznane obu pracownikom w łącznej wysokości nie przekraczającej 50% wymaganego wkładu na mieszkanie.
- Pożyczki przewidziane na cele określone w § 8 ust. l pkt a - g z uwzględnieniem § 9 ust. 6 można przyznać asystentowi nawet przed upływem przewidzianego w § 9 ust. 2 Regulaminu, trzyletniego okresu zatrudnienia, pod warunkiem przedłożenia pozytywnej opinii opiekuna naukowego. W tym przypadku wymagane jest pisemne poręcznie co najmniej trzech pracowników Politechniki Warszawskiej zatrudnionych na czas nieokreślony, przy czym zaleca się, aby jednym z nich był opiekun naukowy wnioskodawcy.
- Maksymalny okres spłaty pożyczki przyznanej zgodnie z § 9 ust. 12 ustala się na 8 lat.
- W przypadku uzyskania przez pożyczkobiorcę stopnia naukowego doktora przed upływem 8 lat zatrudnienia na stanowisku asystenta, istnieje możliwość na wniosek zainteresowanego poparty przez Dziekana Wydziału warunkowego umorzenia części pożyczki przyznanej na zasadach opisanych w § 9 ust. 12 i 13. Warunkiem umorzenia ostatecznego jest kontynuowanie zatrudnienia w Politechnice Warszawskiej przez okres co najmniej 5 lat po uzyskaniu umorzenia warunkowego. Niedotrzymanie tego warunku skutkuje natychmiastowym zwrotem części umorzonej pożyczki wraz z oprocentowaniem. Wysokość umorzenia wynosi 1/8 kwoty pożyczki za każdy rok liczony od uzyskania stopnia doktora do upływu ośmioletniego zatrudnienia na stanowisku asystenta w Politechnice Warszawskiej, przy czym umorzenie nie może przekraczać 50 % całości udzielonej pożyczki.
- Przewidziany w § 9 ust. 12, 13 i 14 tryb przyznawania i spłaty pożyczki może być zastosowany, decyzją Rektora, do innych pracowników. W takim przypadku Rektor każdorazowo określa warunki przyznawania i tryb spłaty pożyczki.
§ 10
- Umowę o udzieleniu pożyczki z ZFM między PW i pożyczkobiorcą zawiera Dyrektor Administracyjny.
- Dla zabezpieczenia wykonania umowy pożyczkobiorca dostarcza po określeniu wysokości pożyczki, pisemne poręczenie (na obowiązującym druku) co najmniej dwóch pracowników PW zatrudnionych na czas nie określony.
- Nie spłacona pożyczka wraz z odsetkami podlega natychmiastowej spłacie w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
- Przepisu § 10 ust. 3 nie stosuje się do pracowników, z którymi umowa o pracę w PW została rozwiązana:
- w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
- z przyczyn leżących po stronie Uczelni.
§ 11
- Maksymalny okres spłat pożyczek określonych w § 8 ust. l pkt a-g ustala się na 5 lat.
- Maksymalny okres spłaty pożyczki na drobne remonty i modernizację mieszkań i domów jednorodzinnych ustala się na 3 lata.
- Spłata pożyczki rozpoczyna się po upływie 3 miesięcy od daty podpisania umowy o jej udzieleniu przez Dyrektora Administracyjnego PW W szczególnie uzasadnionych przypadkach Rektor może zawiesić, przedłużyć okres spłaty lub częściowo umorzyć pożyczkę.
- Emerytom, rencistom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, których jedynym źródłem utrzymania jest emerytura lub renta Rektor może umorzyć pożyczkę do wysokości 50% przyznanej kwoty.
- Pożyczki ze środków ZFM podlegają oprocentowaniu, w zależności od przychodów na osobę w rodzinie, zgodnie § 3 Regulaminu oraz czy jest to pierwsza czy druga pożyczka. Wysokości stóp oprocentowania ustalane są przez Rektora w uzgodnieniu z działającymi w Uczelni Związkami Zawodowymi.
- Pożyczki ze środków ZFM wypłaca się na konto instytucji budującej lub odstępującej mieszkanie wskazane przez pożyczkobiorcę ew. w szczególnych przypadkach gotówką lub na konto osobiste pożyczkobiorcy po udokumentowaniu poniesionych na cele mieszkaniowe kosztów.
IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§12
- Wnioski o dofinansowanie wypoczynku, zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz wycieczek rekreacyjno-turystycznych należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 listopada danego roku.
- Sprawozdanie z wykonania ZFŚS umieszczane jest w rocznym sprawozdaniu Rektora z działalności ekonomiczno-finansowej.
- Zmiany niniejszego Regulaminu dokonuje Rektor w uzgodnieniu z działającymi w Uczelni Związkami Zawodowymi.
- W sprawach nie unormowanych w niniejszym regulaminie stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
- Stwierdzenie rozbieżności w złożonej przez wnioskodawcę lub posiadanej przez Uczelnię dokumentacji powoduje zawieszenie w prawach do korzystania z ZFŚS na okres do 5 lat.
- Dział Socjalny:
- zajmuje się realizacją zadań związanych z wykorzystaniem ZFSS,
- sprawdza pod względem formalnym dokumenty składane przez osoby uprawnione,
- prowadzi ewidencję przyznanych świadczeń,
- opracowuje i rozpowszechnia w jednostkach organizacyjnych Uczelni informacje o zasadach i warunkach przyznawania świadczeń z ZFŚS,
- współdziała z Rektorską Komisją ds. ZFŚS,
- Integralną częścią niniejszego Regulaminu jest 5 załączników:
- załącznik nr l - Tabela dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży,
- załącznik nr 2 - Tabela dofinansowania wypoczynku pracowników i ich współmałżonków
- załącznik nr 3 - Tabela dofinansowania wypoczynku pracowników, emerytów, rencistów i doktorantów oraz współmałżonków,
- załącznik nr 4 - Tabela dofinansowania zajęć sportowo-rekreacyjnych lub rehabilitacyjnych,
- załącznik nr 5 - Tabela dofinansowania wycieczek organizowanych w PW dla pracowników, emerytów, rencistów i doktorantów oraz współmałżonków.
Zał. nr 1 do Regulaminu wykorzystania ZFŚS w PW
TABELA DOFINANSOWANIA WYPOCZYNKU DZIECI I MŁODZIEŻY
przychód na osobę w rodzinie |
I
% dofinansowania wypoczynku zorganizowanego |
II
% dofinansowania wypoczynku organizowanego we własnym zakresie |
średni m-czny przychód pracownika w PW |
poniżej 20 % |
35 |
30 |
20,1 - 30,0 % |
32 |
28 |
30,1 - 40,0 % |
30 |
25 |
40,1 - 50,0 % |
25 |
22 |
50,1 - 60,0 % |
22 |
20 |
60,1 - 70,0 % |
20 |
17,5 |
powyżej 70 % |
17,5 |
15 |
- Przy opracowaniu tabel ustala się przedział przychodów na podstawie wskaźnika procentowego średniego przychodu pracownika w PW w roku poprzedzającym przyznanie świadczenia.
- Wysokość dofinansowania określa się procentowo od kwoty bazowej ustalonej co roku zgodnie z § l ust. 5 Regulaminu.
- W przypadku korzystania z dofinansowania wypoczynku po raz drugi w roku wypłacane jest 50% kwoty wynikającej z kolumny I.
Zał. nr 2 do Regulaminu wykorzystania ZFŚS w PW
TABELA
DOFINANSOWANIA WYPOCZYNKU PRACOWNIKÓW I ICH WSPÓŁMAŁŻONKÓW
przychód na osobę w rodzinie |
% dofinansowania |
średni m-czny przychód pracownika w PW |
Poniżej 20 % |
35 |
20,1 - 30,0 % |
32,5 |
30,1 - 40,0 % |
30 |
40,1 - 50,0 % |
27,5 |
50,1 - 60,0 % |
25 |
60,1 - 70,0 % |
20 |
Powyżej 70 % |
15 |
TABELA
DOFINANSOWANIA WYPOCZYNKU EMERYTÓW, RENCISTÓW, DOKTORANTÓW I ICH WSPÓŁMAŁŻONKÓW
Przychód na |
osobę w rodzinie |
% dofinansowania |
średni m-czny przychód pracownika w PW |
poniżej 20 |
% |
28 |
20,1 - 30,0 |
% |
23 |
30,1 - 40,0 |
% |
21 |
40,1 - 50,0 |
% |
19 |
50,1 - 60,0 |
% |
17 |
60,1 - 70,0 |
% |
15 |
powyżej 70 |
% |
12,5 |
- Przy opracowaniu tabel ustala się przedział przychodów na podstawie wskaźnik procentowego średniego przychodu pracownika w PW w roku poprzedzającym przyznani świadczenia.
- Wysokość dofinansowania określa się procentowo od kwoty bazowej ustalonej co rok zgodnie z § l ust. 5 Regulaminu.
- Wysokość dofinansowania wypoczynku współmałżonka wynosi 25 % kwoty przyznanej pracownikowi, emerytowi, renciście i doktorantowi.
- W przypadku korzystania z skierowania do ośrodków Politechniki Warszawskiej dofinansowanie zwiększa się o 20%
Zał. nr 3 do Regulaminu wykorzystania ZFŚS w PW
TABELA DOFINANSOWANIA ZAJĘĆ SPORTOWO-REKREACYJNYCH LUB REHABILITACYJNYCH
przychód na osobę w rodzinie |
% dofinansowania zajęć |
średni m-czny przychód pracownika w PW |
poniżej 30 % |
10 |
30,1 - 50 % |
8 |
50,1 - 70,0 % |
6 |
powyżej 70 % |
5 |
- Przy opracowaniu tabeli ustala się przedział przychodów na podstawie wskaźnika procentowego średniego przychodu pracownika w PW w roku poprzedzającym przyznanie świadczenia.
- Wysokość dofinansowania określa się procentowo od kwoty bazowej ustalonej co roku zgodnie z § l ust. 5 Regulaminu.
- Dofinansowanie wypłacane jest do kwoty nie przekraczającej:
- w przypadku wykupienia zajęć rekreacyjnych do 70% kosztu,
- w przypadku wykupienia zajęć rehabilitacyjnych do 80 % kosztu.
- Kwotę wynikającą z tabeli uprawniony może wykorzystać jednorazowo lub w ratach w ciągu roku.
Zał. nr 4 do Regulaminu wykorzystania ZFŚS w PW
TABELA DOFINANSOWANIA WYCIECZEK REKREACYJNO - TURYSTYCZNYCH ORGANIZOWANYCH W PW
DLA PRACOWNIKÓW, EMERYTÓW, RENCISTÓW I DOKTORANTÓW ORAZ ICH WSPÓŁMAŁŻONKÓW
Przychód na osobę w rodzinie |
I
% dofinansowania wycieczek dla pracowników, emerytów i doktorantów |
II
% dofinansowania wycieczek dla rodzin uprawnionych |
średni m-czny przychód pracownika w PW |
poniżej 30 % |
16 |
12 |
30,1 - 50,0 % |
14 |
10,5 |
50,1 - 70,0 % |
12 |
9 |
powyżej 70 % |
10 |
7,5 |
- Przy opracowaniu tabeli ustala się przedział przychodów na podstawie wskaźnika procentowego średniego przychodu pracownika w PW w loku poprzedzającym przyznanie świadczenia.
- Wysokość dofinansowania określa się procentowo od kwoty bazowej ustalonej co roku zgodnie z § l ust. 5 Regulaminu.
- Kwotę wynikającą z tabeli uprawniony może wykorzystać jednorazowo lub w ratach w ciągu roku.
- W przypadku wycieczki o pełnym zakresie usług turystycznych (zakwaterowanie i wyżywienie) dofinansowanie nie może przekraczać 50%, a w przypadku wycieczek o częściowym zakresie usług 25% odpłatności za wycieczkę.