załącznik do uchwały Senatu PW nr 47

Wymiar i warunki obniżania pensum dydaktycznego nauczycieli akademickich oraz zasady obliczania godzin dydaktycznych w roku akademickim 2003/04

 1.

Roczny wymiar pensum dydaktycznego nauczycieli akademickich zatrudnionych w Politechnice Warszawskiej, w odniesieniu do pełnego wymiaru czasu pracy, w skali roku w godzinach obliczeniowych, wynosi:

 

a) pracownicy naukowo-dydaktyczni

210

 

a) pracownicy dydaktyczni

 

- starsi wykładowcy

300

 

- wykładowcy

360

 

- lektorzy i instruktorzy

540

 2.

Osobom pełniącym funkcje rektora, prorektora, dziekana, prodziekana lub dyrektora instytutu obniża się pensum dydaktyczne do minimalnego wymiaru określonego w Ustawie o Szkolnictwie Wyższym.

 3.

Osobom pełniącym inne odpowiedzialne funkcje w Uczelni lub w instytucjach szkolnictwa wyższego Rektor może obniżyć wymiar pensum dydaktycznego do poziomu nie niższego niż określony w Ustawie.

 4.

Osobom, które ukończyły 65 rok życia, są zatrudnione w Politechnice Warszawskiej w pełnym wymiarze czasu pracy i nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę poza Uczelnią, na ich wniosek dziekan może obniżyć pensum dydaktyczne do wymiaru minimalnego określonego w Ustawie.

 5.

Osobom, które korzystają z obniżonego pensum dydaktycznego, nie mogą być zlecane zadania dydaktyczne powyżej ustalonego dla nich pensum.

 6.

W zależności od rodzaju zajęć oraz czasu i warunków w jakich są one prowadzone, wprowadza się współczynniki godzin obliczeniowych:

 

a) zajęcia prowadzone w soboty i niedziele

1,5

 

b) zajęcia prowadzone w językach obcych (nie dotyczy lektoratów)

2,0

 

c) wyklady prowadzone w grupach o liczbie studentów:

 

 

do 30

1,0

 

od 31 do 70

1,2

 

od 71 do 100

1,3

 

od 101 do 150

1,5

 

powyżej 150

2,0

 

Iloczyn zastosowanych współczynników nie może przekroczyć 2,5.

 7.

W ramach pensum dziekan lub kierownik pozawydziałowej jednostki organizacyjnej może zlecić wykonanie zajęć dydaktycznych na wszelkich rodzajach i formach studiów.

 8.

Niedobór wykonania pensum dydaktycznego należy rozliczyć ze środków innych niż dotacja na działalność dydaktyczną.

 9.

Liczbę godzin obliczeniowych przyznawanych za prowadzenie prac dyplomowych i przejściowych oraz za recenzje prac dyplomowych określa się na poziomie:

 

a) obroniona praca dyplomowa magisterska

23

 

b) obroniona praca dyplomowa inżynierska lub licencjacka

13

 

c) praca przejściowa

6

 

d) recenzja pracy dyplomowej

2

 

Zaleca się, aby liczba rozpoczynanych prac dyplomowych przez jednego nauczyciela w roku akademickim, nie przekraczała 10.

10.

Ustala się następującą zalecaną liczebność grup na poszczególnych rodzajach zajęć:

 

a) wykłady

od 15 studentów

 

b) ćwiczenia audytoryjne

15-30 studentów

 

c) ćwiczenia projektowe i zajęcia komputerowe

15-20 studentów

 

d) lektoraty

15-30 studentów

 

e) seminaria

12-20 studentów

 

f) zajęcia laboratoryjne

8-12 studentów

11.

W uzasadnionych przypadkach dziekan, po zasięgnięciu opinii rady wydziału, za zgodą Senatu, może odstąpić od ustaleń zawartych w pkt. 6 i 10, z tym że iloczyn zastosowanych współczynników, o których mowa w pkt 6, nie może przekroczyć 2,5.

12.

Postanowienia dotyczące wydziału, dziekana i rady wydziału stosuje się odpowiednio do kolegium, dyrektora kolegium i rady kolegium.