Uchwała nr 219/XLIV/2002
Senatu Politechniki Warszawskiej z dnia 15 maja 2002 r.
w sprawie oceny administracji Uczelni
Działając na podstawie § 114 Statutu PW, w związku z uchwalą nr 111/XLIII/98 Senatu PW z dnia 20 maja 1998 r., a także założeniami i zasadami oraz harmonogramem oceny przyjętymi przez Senat w dniu 20 lutego 2002 r., Senat Politechniki Warszawskiej przyjmuje Raport Komisji ds. Organizacji Uczelni i zawarte w nim wnioski wynikające z oceny administracji Uczelni, przeprowadzonej w dniach 3 kwietnia - 13 maja 2002 r.
Senat uważa, że II systemowa ocena administracji Uczelni dostarczyła istotnych, obiektywnych danych, które umożliwiły stwierdzenie relatywnej, ogólnej poprawy jej działania. Jednocześnie Senat zobowiązuje władze administracyjne do przeanalizowania szczegółowych wyników oceny w celu dokonania zmian umożliwiających dalszą poprawę obsługi administracyjnej Uczelni.
Senat jest zdania, że należy przyspieszyć działania na rzecz opracowania i wprowadzenia uczelnianego systemu informacyjnego, co umożliwi funkcjonalną integrację administracji wydziałowej z administracją centralną i pozwoli na lepsze wykorzystanie profesjonalizmu i wysiłku pracowników.
Senat wyraża podziękowanie Dyrektorowi Administracyjnemu, mgr inż. Markowi Gutkowskiemu, za wkład pracy i wielkie zaangażowanie w doskonalenie administracji centralnej w ostatnich, trudnych latach, które były czasem jej przeobrażeń.
Senat podkreśla, że zastosowany tryb oceny administracji w kadencji 1999-2002 stanowi ważny etap na drodze do wprowadzenia w Politechnice Warszawskiej rozwiniętego systemu zarządzania przez jakość.
Sekretarz Senatu |
R e k t o r |
dr Teresa Kotaszewicz |
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki |
Załącznik do uchwały Senatu PW nr 219/XLIV/02
z dn. 15.05.2002 r.
Raport
Komisji ds. Organizacji Uczelni w sprawie
systemowej oceny administracji PW
dokonanej w dniach 03.04.- 13.05.2002 r.
Ocena administracji Politechniki Warszawskiej została przeprowadzona zgodnie z założeniami, zasadami i harmonogramem zaakceptowanymi przez Senat PW z dnia 20.02.2002 r., według przyjętych wcześniej kryteriów i trybu (Uchwała Senatu 111/XLIII/98 z dnia 20.05.1998r.).
Przebieg oceny
Oceną objęto wszystkie jednostki administracji PW tj. 37 jednostek administracji centralnej oraz 25 komórek administracji wydziałowych (łącznie 62 jednostki).
Ocena została przeprowadzona przy wykorzystaniu specjalnie opracowanych w PW siedmiu rodzajów kwestionariuszy, przygotowanych wg europejskich standardów jakości. Cztery rodzaje kwestionariuszy stanowiły zaktualizowane formularze wykorzystywane przy ocenie administracji przeprowadzonej w roku 1999 (formularze oceny i samooceny), zaś trzy rodzaje kwestionariuszy (ocen wzajemnych - krzyżowych) zostały opracowane i zastosowane po raz pierwszy. Na ocenę końcową złożyły się: samoocena, ocena właściwa, oceny krzyżowe i ocena opcjonalna (dobrowolna), dokonywane przy użyciu tych samych kwestionariuszy.
W pierwszym etapie akcji dostarczono osobom dokonującym oceny i samooceny odpowiednie formularze.
Po wypełnieniu formularzy przeprowadzono audyt na którym dokonano porównania wyników oceny i samooceny, które skonfrontowano ze stanem faktycznym.
W ramach oceny przeprowadzono 62 audyty z udziałem 38 audytorów wewnętrznych, którzy swoje zadania zrealizowali z kompetentnie i rzetelnie.
Ostatnim etapem przebiegu akcji było wprowadzenie danych do specjalnie zaprojektowanego programu komputerowego, co umożliwiło analizę statystyczną danych.
Wyniki
Nie stwierdzono natomiast poprawy systemu obiegu informacji (elektronicznej, plakatów, ogłoszeń), szczególnie w zakresie wykorzystania posiadanego przez Uczelnię potencjału informatycznego. Nie została zwiększona częstotliwość oceny administracji PW, nie opracowano również rozwiązań wspomagających ocenę. Nie została przeprowadzona reorganizacja systemu informatycznego w bibliotekach wydziałowych.
Wnioski
Uwagi do przeprowadzenia oceny
Podsumowanie
Zebrane w wyniku przeprowadzonej oceny informacje i uzyskana baza danych zostaną poddane dalszej, szerokiej obróbce i analizie pod kątem wyciągnięcia w pełnym zakresie wniosków zarówno o charakterze ogólnym jak i szczegółowym.
Komisja Senacka ds. Organizacji Uczelni uważa, że wyniki kompleksowej, systemowej oceny administracji PW powinny stanowić wytyczne do działań kierownictwa Uczelni, zmierzających do doskonalenia struktury organizacyjnej administracji, usprawnienia zarządzania Uczelnią poprzez poprawienie obsługi administracyjnej procesu kształcenia i prowadzenia badań naukowych.
Warszawa, dnia 13 maja 2002 r.